سياکل: نۊسخه'نˇ تؤفير

۱۴۵ بایت اضافه‌شده ،  ۱۳ سال پیش
بي‌دچينواچينˇ فيچالسه
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
}}
 
شهرستُن سیاهکل از شهرستان‌های استان [[گیلان]] در شمال [[ایران]] ایسه که مختصات جغرافیایی 36درجه و 41 دقيقه تا 37 درجه و 11 دقيقه عرض شمالي از خط استوا 49 درجه و 44 دقيقه تا 51 درجه و 10 دقيقه طول شرقي از [[نصف النهار مبداء]] مییَن واقع ببُ، از شمال به شهرستان [[لاجُن]] ، ازغرب به شهرستان رشت ، ازجنوب به شهرستان [[رودبار]] و از شرق به شهرستان [[املش]] و [[لنگرود]] محدود ایسه. شهرستُن سیاهکل از لحاظ ژئوفولوژی از دو ناحیه عمده کوهستُنی و جلگه ای تشکیل ببُ که ناحیه کوهستُنی، بخشی از دامنه های شمالی رشته کوه [[البرز]] ایسه و اینه مهمترین ارتفاعات [[دلفک]] و شاهنشین ایسه. ناحیه جلگه ای بخش مهمی از جلگه پهناور [[گیلان]] به شمار اَیه. شهرستُن [[سیاهکل]] دو نوع آو و هوا دره، آو هوای معتدل خزری، تابستُنُن مولایم و [[مرطوب]] و زمستنُن خونک و مرطوب. آو و هوای کوهستُنی، تابستُنن معتدل و زمستنُن سرد و خشن، با توجه وارش فراون نواحی کوهستنی میین، روخننه متعددی ای منطقه می ین جریُن دره که عبارت ایسن از: [[شیم رود،رود]]، خرارود،[[خرارود]]، [[چاکرود]]. ای شهرستن که سال 76 از لاجُن جودا و مستقل ببُ، وسعتی بالغ بر 877/1069 کيلو متر مربع دره که شامل دو بخش : مرکزي و [[ديلمان]] وپنج دهستان : توتکي[[توتکی]] ، خرارود،[[خرارود]]، مالفجان،[[مالفجان]]، [[پيرکوه]] وديلمانو [[ديلمان]] وداراي 248 آبادي که 225 آبادي آن داراي سکنه و 23 آبادي آن خالي از سکنه ایسه.
 
شهرستن جمعیت براساس سرشوماری سال 1375 بالغ بر 51675 نفر ایسه. ای شهرستنِ مرکز، سیاهکل ایسه که از دو کلمه سی و کل تشکیل ببُ. «سی» پای کوه معنی ده و «کل» جایگاه معنی ده. ای کلمُن گذشت زمُنه همرَ به سیاهکل تبدیل ببُ. جالب ایسه که بدنین که کوه دلفک نیز از دو کلمه دل و فک تشکیل ببُ که «دل» معنی [[عقاب]] ده و «فک» معنی آشیُنه یا همُن لُنه ده که با توجه به ای توضیحات، «دلفک» معنی عقابِ آشیُنه ده. نام درفک هم چند مدتی ایسه که ای کوهِ نسبت دهن.
 
ای شهرستُن سابقه ی تاریخی زیادی دره، دیلمان خاستگاه یته از قدرتمند ترین سلسلن [[ایران]] به نُم [[آل بویه]] ایسه که حتی بتنسن بغداد را نیز تصرف بوکونن. ای سرزمین که پناهگاه [[شیعیان]] مشهور بو، دانشمندن زیادی را نیز به جامعه ایران تحویل هده که ذکر ایشُنِ احوال و آثار کتب تاریخی و علمیه زینت ده. ساکنان ای منطقه دیلمه، گالشی هایی ایسن که دلفک دامنن می ین و ییلاقات می ین زندگی کونن و دامداریه مشغول ایسن و از [[گیلکی]] و [[دیلمی]] فرهنگ برخوردار ایسن و ایشُن لهجه شرق گیلُنیُنه مُنه. زبان بخش مركزي گیلکی و زبان مردوم کوهستُنی دیلمی ایسه که شُنُ امُنِ چندین ساله واسی، شبیه هم ببُ. ای شهرستُنِ اقتصاد متکی بر کشاورزی و [[دامداری]] ایسه. البته با گوتن که ای مردم باغداری،[[باغداری]]، [[زنبور]] داری، نُقُن داری و [[ماهی]] پرورش مشغول ایسن.
 
منطقه سر سبز دیلمان و اسپیلی
 
موهم‌ترین قسمت ای شهرستُن كه دارای پیشینه تاریخی ئیسه دیلمان ایسم دره و اونه موهم ترین روستا «[[اسپیلی]]» ایسه. دیلمان رد قدیم خیلی پیله دُنه بو و از ای طرف به [[مازندران]] و از اوطرف به [[قزوین]] محدود بو و در قرون چهارم و پنجم هجری قمری، مقر حکومت دیلمانیُن بو و [[گیلان]] یته از اینه ولایات به حساب امو اما بعد از بین شونه خاندان آل بویه و تعرض سردارُن محلّی، ای پیله سرزمین کم کم کوچیکا بو، تا ایمروز که یته از بخشُن [[گیلان]] به حساب ایه.
 
ای منطقه هم از نظر چشم اندازن طبیعی و هم تاریخ، از نقاط دیدنی استان گیلان به شمار اَیه. ای منطقه سزرمین قوم باستُنی دیلم ایسه. راه اصلی ای ییلاقُن، شهر سیاهکل ایسه و بعد عبور از ای شهر، در امتداد مسیر شم رود تا ارتفاعات کوهستُنی دیلم پیش شون. طبیعت سر سبز و زیبا و خُننه بومی تخته سر مردمی خونگرم و مهمان نواز همرَ، ای منطقه جاذبُنه زیادَ گوده.
۱۳٬۵۷۲

ویرایش